عقب ماندگی اسکیت با حمایت مسوولان جبران می شود

نگاه مثبت نخبگان و مسوولان به اسکیت
خوشبختانه مسوولان سازمان تربیت بدنی به رشته اسکیت نگاه بسیار مثبتی دارند و حتی رییس سازمان ورزش با دقت عمل و حساسیت مسایل را چنان پیگیری می کند که برای من به عنوان رییس فدراسیون اسکیت جالب است.

سعیدلو با سووالات و پیگیری هایی که می کند، نشان داده بر تمامی زوایای ورزش اسکیت اشراف دارد که این برای ما جای خوشحالی است و جا دارد از حمایت های وی و کمیته ملی المپیک تشکر کنم.

توجه ویژه به نونهالان و نوجوانان
به عنوان یک کارشناس با 32 سال سابقه رسمی و 40 سال سابقه غیر رسمی در ورزش،‌ به جرات می گویم اگر می خواهیم رنکینگ خود را در ورزش تغییر و آن را بهبود بخشیم، چاره ای نداریم جز این که به رده های پایه توجه کنیم.
در فدراسیون اسکیت هدف ما توسعه پایدار در ورزش است و کشور ایران استحقاق آن را دارد که در مدت 10 سال خود را در جمع برترین های جهان ببیند. البته شاید آن روز که نتایج برنامه های بلند مدت فدراسیون مشخص می شود، دیگر در این ورزش حضور نداشته باشم اما بازهم خوشحال خواهم شد که اسکیت ایران پله های ترقی را طی کند.

رشد 600 درصدی علاقه مندان اسکیت
روزی که فدراسیون اسکیت به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد در حدود 5 هزار اسکیت باز سازمان یافته داشتیم اما اکنون این تعداد به 30 هزار نفر افزایش داشته که نشان از رشد 600 درصدی دارد.


به عنوان رییس فدراسیون می گویم این آمار خوب است اما هنوز من را به عنوان یک خادم ورزش راضی نمی کند، ما به دنبال آن هستیم تا تعداد اسکیت بازان را به 100 هزار نفر افزایش دهیم که این مهم در پایان برنامه 10 ساله فدراسیون محقق می شود. اگر این چنین شود خروجی تیم ملی اسکیت ایران بسیار خوب خواهد شد و در آن زمان مطمئن باشید که این تیم از افراد نخبه و مستعدی تشکیل می شود که می توانند برای خود و ایران افتخار آفرین باشند.

بیشتر علاقه مندان اسکیت را بانوان تشکیل می دهند
وزیری می گوید: با مروری بر آمار و ارقام موجود در ورزش اسکیت به نکته جالبی برخورد می کنیم و آن این است که 58 درصد علاقه مندان به این ورزش را بانوان تشکیل می دهند.
خوشبختانه استقبال دختران ورزشکار از این ورزش به حدی است که ما را به آینده بانوان اسکیت باز امیدوار می کند و شک نکنید در سالیان نه چندان دور باید شاهد افتخار آفرینی آنها باشیم.

سرمایه گذاری در زیر ساخت، تنها راه دستیابی به عنوان قهرمانی
سازمان تربیت بدنی در 3 سال اخیر اقدام به ساخت پیستهای استاندارد اسکیت کرده و اکنون در شهرهای کرمانشاه، اصفهان، شیراز، اراک، ایلام، یزد، هرمزگان و گلپایگان شاهد بهره برداری و یا ساخت این پیست ها هستیم.
البته در سایر استانها نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و دربرخی از آنها فاز اول ساخت پیست های استاندارد محقق شده و تصور می کنم تا 2 سال آینده در همه استانهای کشور پیست های استاندارد داشته باشیم. بدون شک با این زیر ساخت ها در بعد قهرمانی حرف های بسیاری برای گفتن خواهیم داشت.

اختصاص 10 هزار متر مربع برای هر پیست
برای ساخت پیست های استاندارد باید همه جوانب را در نظر گرفت، به عنوان مثال ساخت پیست استانداردی که قابلیت بهره برداری اسکیت سرعت، نمایشی و ... را داشته باشد به فضایی در حدود 10 هزار متر مربع نیاز دارد که این مهم در برخی از شهرهای کشورمان با توجه به کمبود فضا، میسر نیست اما با تلاش های مدیران تربیت بدنی استانهای کشور در صدد هستیم در این خصوص به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم نیازهای علاقه مندان را پاسخگو باشیم.

50 میلیارد ریال هزینه تکمیل آکادمی اسکیت
رییس فدراسیون اسکیت می گوید: روزی که ساخت آکادمی اسکیت مجموعه ورزشی آزادی تهران را آغاز کردیم تنها به امروز نمی اندیشیدیم و فردای خود را هم مد نظر داشتیم.

با تکمیل این آکادمی قابلیت میزبانی برزگترین رقابت های جهانی در تهران و ایران را خواهیم داشت و می توانیم به عنوان یک پایگاه بزرگ قهرمانی بر روی آن حساب کنیم.
در سال 87 با تلاش های و حمایت هایی که صورت گرفت 29 هزار و 570 مترمربع فضا در مجموعه ورزشی آزادی تهران به اسکیت تعلق گرفت و در بهمن ماه همان سال نیز ساخت فار اول که شامل پیست بود را آغاز کردیم.


در مردادماه 88 پیست 200 متر استاندارد تکمیل و به بهره برداری رسید و اکنون نیز ورزشکاران از آن استفاده می کنند.


وزیری می گوید: تکمیل و ساخت آکادمی اسکیت آزادی تهران 50 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که هنوز این مهم محقق نشده، البته موضوع را به شرکت تجهیز و سازمان تربیت بدنی اعلام کرده ایم و امیدواریم با حمایت هایی که همیشه از ما شده، این بار نیز شاهد تکمیل این پروژه بزرگ باشیم.


در مراحل ساخت این پروژه بزرگ، ساخت هتلی با گنجایش 120 نفر، احداث پیست های استاندارد 200 و 400 متر، پیست های مخصوص اسکیت نمایشی، اسکیت هاکی و اگرسیو در دستور کار است و اگر اعتباری که مد نظر بوده، اختصاص یابد در مدت 2 سال آن را به اتمام خواهیم رساند.


البته ساختمان اداری به انضمام جایگاه ویژه تماشاگران با ظرفیت 2 هزار نفر از دیگر مواردی است که در نقشه ساخت آکادمی مورد توجه بوده است.

اسکیت به یک قشر خاص تعلق ندارد
اسکیت ورزشی مفرح و بسیار جذاب است، خیلی ها اعتقاد دارند این ورزش بسیار گران بوده و به یک قشر خاص تعلق دارد اما اگر بخواهیم منصفانه به این ماجرا نگاه کنیم باید گفت هزینه یک ورزشکار حرفه ای در طول سال 3 میلیون تومان است و اگر فردی بخواهد به صورت آماتوری این رشته را دنبال کند می تواند با 100 هزار تومان در طی 12 ماه به خوبی و بدون مشکل به ورزش اسکیت بپردازد.


البته فدراسیون اسکیت به قهرمانانی که از توان مالی چندان مطلوبی برخوردار نیستند، کمک هایی کرده و در تهیه لوازم های ورزشی مساعدت هایی می کند.


باید این نکته را هم مد نظر داشت که بیشتر قهرمانان اسکیت ایران از طبقه متوسط جامعه هستند و این به آن معناست که ورزش اسکیت در سلطه یک قشر خاص نیست.

پایه و اساس ورزش، ورزش همگانی است
رییس فدراسیون اسکیت به رهنودهای مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: با توجه به این که رهبر فرزانه انقلاب بر همگانی کردن ورزش تاکید بسیار دارند، ما نیز این مهم را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و با برنامه ریزی های منظم در این راه گام برداشته ایم.

توسعه اسکیت از تهران تا مناطق دور میهن اسلامی از جمله این برنامه هاست که با استقبال خوبی نیز رو به رو شده است.


در حال حاضر 300 شهرستان ایران دارای هیات های اسکیت هستند که این رقم خود حکایت از دامنه فعالیت ما دارد. این هیات ها خود نیز در حوزه های تحت پوشش خویش کار می کنند و هر روز شاهد گسترش فعالیت ها هستیم.

در رقابت های جهانی کلمبیا شانس کسب مدال نداریم
رقابت های جهانی اسکیت از 28 مهر تا 8 آبان در کشور کلمبیا برگزار خواد شد که به همین منظور تیم 11 نفره ایران شامل 7 ورزشکار پسر و 4 اسکیت باز دختر در این رقابت ها به میدان می روند اما با توجه به اختلاف ما با قهرمانان جهانی این رشته، شانس کسب مدال در این دوره از بازی ها را نخواهیم داشت اما مطمئن هستم نسبت به دوره قبلی رقابت های جهانی، عملکرد بهتری خواهیم داشت و اسکیت بازان ایرانی به فینال راه خواهند یافت.


تیم های کلمبیا، کره جنوبی، چین تایپه،آمریکا و ایتالیا از جمله مدعیان اصلی هستند که رقابت با آنها کار چندان ساده ای نیست و باید قبول کرد در این جدال نابرابر از شانس اندکی برخوردار هستیم.

به دنبال مربی خوب خارجی هستیم
اگر بخواهیم در اسکیت رشد کنیم باید خودمان را با علم روز دنیا بیش از پیش آشنا کنیم، البته برای حضور مربیان خارجی در کشورمان مذاکرات بسیاری صورت گرفته که متاسفانه به دلایلی این مهم تاکنون محقق نشده است.


فدراسیون در نظر دارد از مربی خارجی ای استفاده کند که بتواند 2 سال در ایران مستقر بوده و از نزدیک بر روند فعالیت ملی پوشان نظارت داشته باشد که این مهم هنوز محق نشده و به دنبال آهن هستیم تا طی مذاکره با برخی از مربیان مطرح در کشور کلمبیا، شرایط حضور آنها را در ایران فراهم کنیم.

با حضور در گوانگ ژو برای بازیهای 2014 سرمایه گذاری می کنیم
حضور 2 اسکیت باز ایرانی در بازی آسیایی گوانگ ژو حکایت از درایت مسوولان سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک دارد، چرا که در این بازی ها عملا' شانسی برای کسب مدال نداریم و نمی توانیم با مدعیان جهان که اکثر آنها در آسیا حضور دارند، رقابت کنیم.


به عنوان یک کارشناس ورزش می گویم که گرفتن مدال در گوانگ ژو بسیار سخت است و باید با قبول واقعیت ها، نواقص را مرتفع و در راه موفقیت گام برداشت و این همان کاری است که مسوولان ورزش ایران انجام دادند.


به عنوان رییس فدراسیون اسکیت از 2 ملی پوش کشورمان که به بازیهای آسیایی گوانگ ژو اعزام می شوند، توقع کسب مدال ندارم اما انتظار دارم بازی های درخشانی را از خود به نمایش گذاشته و آبرومند این دوره از رقابت ها را سپری کنند.


البته این را هم بگویم که می توانیم برای خود در جمع 6 ورزشکار برتر آسیا جایی داشته باشیم و این مهم شدنی است به شرط آن که به خودباوری رسیده واسیر اما و اگرهای ورزشی نشویم.


حضور تیم اسکیت ایران در گوانگ ژو به نوعی سرمایه گذاری برای بازی های 2014 کره است و شک نکنید که در آن بازی ها می توانیم موفق عمل کرده و مدال آور باشیم.

‌نیلوفر مردانی و محمد صالحی، ملی پوشانی‌ آینده دار و مطمئن
نیلوفر دختری است که از ویژگی های منحصر به فرد برخوردار است، او با داشتن 16 سال سن و روحیه جنگندگی بسیار بالا بدون شک آینده ای درخشانی دارد و می تواند افتخارات بسیاری را کسب کند.

توان فنی وی مطلوب است و همه مربیان اسکیت از او به عنوان یک ورزشکار آینده دار نام می برند. این نوجوان ایرانی از نظر اخلاقی نیز مورد پسند همگان بوده و در رقابت های آسیایی نیز تا کنون به کسب عنوان پنجم جهان نائل آمده است.
پیش بینی می کنم وی در گوانگ ژو نیز بتواند در جمع 5 تا 6 نفر اول باشد.


محمد صالحی نیز دیگر ملی پوش اعزامی تیم اسکیت ایران به بازی های آسیایی گوانگ ژو است، از نظر فنی قابلیت های بسیار دارد و سال گذشته موفق شد رنکینگ پنجم جهان را به خود اختصاص دهد. البته امسال به علت این که مشمول خدمت وظیفه بود فرصت حضور در مسابقات آسیایی را از دست داد.

بودجه کنونی، یک چهارم اعتبارات فدراسیون است
در حال حاضر فدراسیون اسکیت 350 میلیون تومان بودجه از سوی سازمان تربیت بدنی دریافت می کند که 100 میلیون آن به هیات های استانی تعلق دارد، از کمیته ملی المپیک نیز 100 میلیون تومان دریافت می کنیم که این اعتبارات با توجه به گستردگی فعالیت ها،‌ پاسخگوی نیازهای فدراسیون نیست.


وزیری در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در خصوص این که چه میزان اعتبار برای فعالیت های فدراسیون لازم است، گفت:‌ بر اساس برنامه ها و تقویم ورزشی فدراسیون اسکیت می گویم که ما به یک میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم تا اهداف خود را دنبال کنیم، طبیعی است هر چه این مبلغ کمتر باشد مجبور خواهیم بود برنامه های خود را کوتاه تر و کم هزینه تر کنیم که این روند به ورزش قهرمانی لطمه می زند.

رسانه ها جزء انکار ناپذیر ورزش هستند
دنیای امروز، عصر مخاطبان و مشتری مداری است و باید بر اساس نیازهای آنان گام برداشت.

امروز یک کودک خردسال از آن یک گوشه جهان با زدن یک کلید و ارتباط به دنیای بیکران ارتباطات،‌ می تواند از تمامی وقایع جهان مطلع شود و اگر اندکی تعمق کنیم به اهمیت دنیای کنونی پی خواهیم برد.


در چنین شرایطی رسانه ها می توانند نقشی بسیار تاثیر گذار داشته باشند، یک رسانه اگر خوب هدایت و رهبری شود می تواند در سخت ترین شرایط خود را به سر منزل مقصود برساند و این اهمیت کار رسانه ای را دو چندان می کند. خط دهی و حرکت بر اساس نظر مخاطبان امری غیر قابل انکار است و باید از این فرصت به بهترین شکل استفاده کرد.

نگرش ها عوض شده، مردم ورزش و هنر را با هم می خواهند
روزگاری بود که مردم تنها به یک یا چند رشته خاص توجه داشتند و تمام زوایای زندگی خود را با مرور اخبار این رشته ها سپری می کردند، اما آن روزگاران گذشت و علاقه مندان به ورزش به نوعی نگرش خود را تغییر داده اند.

به عنوان مثال شاید روزی یک رشته خاص توجه همگان را به خود جلب می کرد اما امروز دیدگاه ها متفاوت شده و دامنه گستردگی علاقه مندی مردم غیر قابل توصیف است.


اولویت ها عوض شده، امروز مردم ورزشی را می خواهند که با هنر ادغام شده باشد و ورزش اسکیت این ویژگی را دارد. اگر شما از نزدیک به پیست های اسکیت سراسر کشور سری بزنید خواهید دید، خانواده ها با چه انگیزه ای فرزندان خود را به این ورزش تشویق می کنند و شک نکنید در آینده ای نه چندان دور اسکیت و ورزش هایی مانند آن، اولویت نخست علاقه مندی در همه جهان خواهند شد.

توجه ویژه به بانوان سرلوحه فعالیت های فدراسیون است
اگر بخواهیم در ورزش حرفی برای گفتن داشته باشم ناچاریم به ورزش بانوان نیز توجه کنیم.

امروز 40 درصد مدال های رنگارنگ به بانوان اختصاص دارد و اگر بتوانیم به خوبی بر روی این سرمایه ها، برنامه ریزی کنیم شک نکنید که زنان ایران اسلامی، سکوهای مختلف ورزش جهان را به خود اختصاص خواهند داد.


خوشبختانه همانطور که پیش از این نیز گفتم 58 درصد علاقه مندان به اسکیت را در ایران، بانوان تشکیل می دهند که این یک ویژگی برای فدراسیون اسکیت است. در این رشته مشکل پوشش و حجاب اسلامی وجود ندارد و زنان مسلمان می توانند با حفظ حجاب خود، به راحتی ورزش کرده و از جذابیت های آن نیز لذت ببرند.

همکاری با ارگانها در دستور کار است
برای رشد باید راه های آن را شناخت، یکی از این راه ها استفاده از چهره ها ی مستعدی است که در آموزش و پرورش حضور دارند. فدراسیون اسکیت با این بخش ارتباط خوب و نزدیکی دارد و در نظر داریم مربیان آنها را آموزش داده تا بتوانند علاقه مندان به این ورزش را به خوبی جذب و هدایت کنند.


البته با آموزش عالی نیز این روند را ادامه خواهیم داد و به دنبال آن هستیم در ارگان ها و بخش هایی که امکان و فرصت حضور داریم، نیز وارد شویم.

لیگ نونهالان و نوجوانان اولین گام است
توسعه پایدار قهرمانی اسکیت شعار ماست و بر همین اساس سعی کردیم با برداشتن گام نخست، راه سخت قهرمانی را به خوبی طی کنیم.

در ورزش اسکیت مطالعات زیادی انجام شد و در نهایت به این جا رسیدیم که باید کار را از نونهالان شروع کنیم و امسال برای دومین بار شاهد برپایی لیگ این رده سنی در کشور بودیم که با استقلال بسیار خوبی از سوی خانواده ها مواجه شد.


آنهایی که از نزدیک رقابت ها را پیگیری می کردند گواه آن هستند که حتی برخی از خانواده ها در کنار پیست آکادمی اسکیت مجموعه ورزشی آزادی چادر زده بودند و فرزندان خود را برای موفقیت تشویق می کردند.

سال گذشته 20 تیم در لیگ نونهالان و نوجوانان فعالیت کردند اما امسال این تعداد به 30 تیم دختران و 28 تیم پسران افزایش یافت که این خود گواه استقبال خوب مردم است.


هر تیم حداقل 12 و حداکثر 20 ورزشکار را در این لیگ شرکت داده بود و با یک حساب سرانگشتی می توان حساب کرد چه تعداد کودک نونهالان و نوجوان در این مسابقات شرکت کرده بود.


به هر حال آینده ورزش اسکیت روشن است و این را می توان از عملکرد ملی پوشان طی این مدت کوتاه دید.

امیدوارم روزی برسد که بتوانیم برای ایران اسلامی مدال های رنگارنگ را از رقابت های معتبر آسیا و جهان به ارمغان بیاوریم تا به وظیفه خطیر خود عمل کنیم.

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید