فدراسیون اسکیت

فدراسیون در سال 1924 به نام فدراسیون بین امللی رولر پاتیناژ ( FIPR ) شکل گرفت و کارش را با برگزاری مسابقات رولر هاکی بین اندکی از فدراسیون های ملی غیر رسمی برای مسابقات در غرب اروپا شروع کرد. اساسا' گروهی که MONTREUX در کشور سوئیس  به هاکی گرایش داشتند.Myer سر دبیر کمیته المپیک بود.چهار کشور سوئیس،انگلستان،آلمان و فرانسه اعضای این گروه بودند.اولین رئیس فدراسیون بین امللی اسکیت Fred Renkewit بود که از سال 1924 تا 1960 خدمت می کرد.10 آوریل 1926 مسابقات قهرمانی رولر هاکی اروپا در انگلستان برگزار شد که 6 کشور در آن شرکت داشتندشامل کشورهای عضو به اضافه ایتالیا و بلژیک.

در زمان ریاست Victoriano Oliveras در سالهای 1964 تا 1973 نام فدراسیون ( FIPR ) به فدراسیون بین المللی رولر اسکیت (FIRS) تغییر یافت. اولین مسابقات حهانی که این فدراسیون برگزار کرد ،مسابقات جهانی رولر هاکی در سال 1937 در ایتالیا برای رشته سرعت جاده بود.سال 1938 در لندن برای رشته سرعت پیست و در ایتالیا برای دومین بار در رشته جاده برگزار شد.سال 1939 دومین دوره مسابقات جهانی رولر هاکی در کشور سوئیس برگزار و سپس به علت جنگ جهانی دوم مسابقات تا سال 1947 قطع شد.در سال 1947 سومین دوره مسابقات رولر هاکی در کشور پرتقال انجام شدهمچنین در همین سال اولین دوره مسابقات جهانی رشته نمایشی در آمریکا برگزار شد.از آن زمان به بعد هر ساله مسابقات هر ساله برای این سه رشته انجام شد تا در سال 1995 در آمریکا اولین دوره مسابقات این لاین هاکی برگزار شد و این رشته هم به رشته های فدراسیون اضافه شد.

در سال 2000 تصمیم گرفته شد که دوباره نام فدراسیون تغییر پیدا کند به فدراسیون بین المللی ورزشهای رولر.

در حال حاضر ریاست این فدراسیون به عهده آقای Sabatino Aracu است و چهار کمیته سرعت،رولر هاکی و

این لاین هاکی در این فدراسیون فعال هستند.

ورزش رشته اسکیت در سال 1374 در ایران بصورت تفریحی آغاز به کار کرد و در سال 1376 کمیته آن زیر نظر فدراسیون ورزشهای همگانی تشکیل شد ، خوشبختانه رشته اسکیت با توجه به اینکه سابقه زیادی در ایران ندارد،اما رشد خوبی داشته است.این بیشتر به خاطر جذابیتی است که این ورزش بین جوانان پیدا کرده است فدراسیون اسکیت کشورمان در تاریخ 2/6/1384 به ریاست آقای جمشید وزیری تاسیس شد.

 

 

رشته های فدراسیون اسکیت :

                           اسکیت سرعت – اسکیت نمایشی – اسکیت هاکی – اسکیت اگرسیو برد

/ 1 نظر / 13 بازدید

سلام میکنم به شما خانم ورزشکار که چنین اراده محکمی در راستای ورزش بخصوص رشته اسکیت دارید داشتم دنبال مطلب میگشتم که به وبلاگ شما برخوردم امید دارم که یکی از قهرمانان در سطح ملی و جهانی باشید